TR | EN

Polietilen Kaplama

Polietilen Kaplama
Polietilen kaplama genellikle petrol ve gaz hatlarında, su hatlarında ise gittikçe artan bir şekilde kullanılan bir kaplama çeşitidir. Polietilen kaplama yaşlanma direncinin yüksekliği ve darbelere karşı dayanım gibi özellikleri nedeniyle mükemmel bir koruma sağlar.

1. Kat
Uygun temizlik ve pürüzlülükte kumlanmış olan boru indüksiyon bobini vasıtasıyla yaklaşık 200°C sıcaklığa ısıtılır ve ısınmış boru yüzeyine ergimiş toz epoksi boya (FBE) özel boya tabancaları ile püskürtülerek elektrostatik olarak uygulanır. Toz epoksi boya tabakası esas anlamda korozyon direncini sağlayan tabakadır.

2. Kat
Ekstrüzyon yöntemi ile elde edilmiş yapıştırıcı film tabakası dönen boru yüzeyine sarılır ve silikon merdane vasıtasıyla boru yüzeyine bastırılır. Yapıştırıcı film tabakası toz epoksi boya ile Polietilen tabaka arasındaki yapışmayı sağlamak amacıyla uygulanır.

3. Kat
Ekstrüzyon yöntemi ile elde edilmiş olan Polietilen tabaka, yapıştırıcı film tabakasında olduğu gibi dönen boru üzerine sarılır ve silikon merdane ile bastırılır. Kaplama işlemi bittiğinde ise boru yüzeyini soğutmak amacıyla su püskürtülerek borunun 60°C sıcaklığa düşmesi sağlanır. Polietilen tabaka boruda mekanik hasar koruması sağlamakla beraber sıcaklık ve UV ışınları gibi dış etkenlere karşı da mükemmel koruma sağlar.


 


Kullanılan Standartlar : DIN 30670, NFA 49710, TS 5139, UNI 9099, ISO 21809-1


 

 

  Tüm Hakları Saklıdır Noksel Çelik Boru San. A.Ş. 2013 
 Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş